سیب زمینی چیست؟

سیب زمینی که اغلب به دلیل محتوای کربوهیدرات بالایی که دارد مورد تمسخر قرار می گیرد (در واقع فقط حدود 37 گرم در هر سیب زمینی، یا 12 درصد ارزش روزانه توصیه شده)، در واقع بسیار مغذی است. یک سیب زمینی حاوی حدود 70 درصد از مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C است و پتاسیم بیشتری نسبت به یک موز دارد. سیب زمینی سرشار از ویتامین هایی مانند ویتامین B6، ویتامین B1 (تیامین) و ویتامین B3 (نیاسین) است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

MCX seeks Sebi approval to re-launch potato contracts | Business News,The Indian Express

سیب زمینی قیطریه

تفاوت بین سیب زمینی نشاسته ای و مومی 
برای کمک به درک صدها نوع سیب زمینی، آنها اغلب بر اساس بافت آنها پس از پختن به دسته هایی تقسیم می شوند. نحوه پختن پوره سیب زمینی هم بر اساس نوع نشاسته موجود در آن (آمیلوز یا آمیلوپکتین) و هم محتوای جامد آن (یعنی میزان ماده خشک در مقابل آب) تعیین می شود. آمیلوز سیب زمینی را بعد از پختن آرد می کند، در حالی که آمیلوپکتین آن را سفت نگه می دارد. و هر چه نسبت مواد جامد به آب سیب زمینی بیشتر باشد، بافت آن خشک تر خواهد بود. این عوامل برای قرار دادن سیب زمینی در طیفی از نشاسته ای تا مومی با هم ترکیب می شوند و سیب زمینی های بینابینی به عنوان همه منظوره طبقه بندی می شوند. هیچ سیب زمینی کاملاً در این دسته بندی ها قرار نمی گیرد، اما این یک راه مفید برای تعیین بهترین سیب زمینی برای استفاده برای کاربردهای مختلف است.

سیب زمینی نشاسته ای

این نوع سیب زمینی که آرد آلی نیز نامیده می شود، دارای مواد جامد و نشاسته آمیلوز زیاد و رطوبت کمی است. هنگامی که پخته می شود، سلول های سیب زمینی نشاسته ای از یکدیگر جدا می شوند و بافتی کرکی، آردی و در حال از هم پاشیدگی ایجاد می کنند که در صورت کار زیاد می تواند چسبناک شود. معروف ترین سیب زمینی نشاسته ای راست است: برای سیب زمینی پخته، سیب زمینی سرخ کرده، هاش براون و لاتکس مناسب است.

 

Eating Potato during Pregnancy: Health Benefits & Risks

سیب زمینی رنده شده یخ زده

سیب زمینی مومی

این محصول دارای رطوبت زیاد، نشاسته کم است و پس از پختن شکل خود را حفظ می کند. آنها تمایل به داشتن پوست نازک و نسبت بیشتری از نشاسته آمیلوپکتین دارند. هنگامی که پخته می شود، سلول های سیب زمینی مومی شکل به هم می رسند و بافتی متراکم و مرطوب ایجاد می کنند که برای گراتن، سالاد سیب زمینی و سوپ مفید است. سیب زمینی های جدید یک نوع مومی کلاسیک هستند. سیب زمینی های همه منظوره دارای سطوح متوسطی از نشاسته هستند و بین نشاسته ای و مومی شکل هستند، بسیار شبیه سیب زمینی طلایی یوکان.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما